Zdrowe żywienie – własna kuchnia

Sposób żywienia w przedszkolu odgrywa bardzo istotną rolę w prawidłowym rozwoju fizycznym i umysłowym małych dzieci, a tym samym dla ich samopoczucia, zachowań społecznych i emocjonalnych, aktywności ruchowej i predyspozycji do uczenia się. Dlatego tak ważne jest spożywanie pełnowartościowych posiłków.

O żywienie dziecka w naszym przedszkolu odpowiedzialna jest intendentka, która zajmuje się prawidłowym komponowaniem posiłków dla dzieci, zgodnie z zaleceniami dietetyków oraz na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016r.

Dieta dziecka w Akademii Przedszkolaka jest urozmaicona z uregulowanymi porami spożywania posiłków, dlatego też przedszkolne menu uwzględnia bieżącą porę roku i wykorzystuje owoce i warzywa sezonowe, bo to one zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych.
Posiadając własną kuchnie mamy kontrolę nad jakością i smakiem posiłków, które są wydawane w estetyczny sposób i w odpowiedniej temperaturze.

Obecnie, zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, w naszym przedszkolu dzieci spożywają 5 posiłków dziennie: śniadanie, II śniadanie-zupa, drugie danie, podwieczorek oraz kolacja, gdzie w skład każdego posiłku wchodzi warzywo lub owoc. Podstawą wyżywienia są produkty o wysokiej zawartości węglowodanów złożonych, tj. produkty zbożowe – pieczywo, kasze, makarony itp.  W codziennej diecie jest zawarte mleko i przetwory mleczne, a także chude mięso, wędliny oraz ryby. Nie używamy soli kuchennej, którą zastąpiliśmy aromatycznymi przyprawami i ziołami, takimi jak majeranek, bazylia, oregano, zioła prowansalskie i inne.

Ograniczyliśmy spożycie cukru i słodyczy poprzez własny wyrób deserów i ciast, gdzie możemy kontrolować ich nadmiar.

Nawyki żywieniowe kształtują się od najmłodszych lat, dlatego dokładamy wszelkich starań by nasze posiłki były zdrowe i zawierały niezbędne składniki odżywcze, ale także by dzieci jadły w spokojnej atmosferze i bez pośpiechu.

Godziny posiłków: Śniadanie 8.30,  Zupa 11.00,  II Danie 13.30,  Podwieczorek 16,00,  Kolacja 17.00.