Adaptacja

Zajęcia adaptacyjne w naszej placówce odbywają się zawsze dwa razy w roku na przełomie lutego i marca po zimowej rekrutacji oraz w sierpniu po letniej rekrutacji. Adaptacja obejmuje również dzieci przyjęte w trakcie roku przedszkolnego. Aby zapisać dziecko na zajęcia adaptacyjne skontaktuj się z nami! Tel. 601 668 592- Końskie ul. 1 Maja 13, lub za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego

„PIERWSZE KROKI W PRZEDSZKOLU”- Program Adaptacyjny

Zajęcia adaptacyjne są wspaniałą propozycją dla dzieci, które jeszcze nie rozpoczęły swojej przygody z przedszkolem, a są już gotowe do podjęcia nowych wyzwań, poznania nowych kolegów i wielu nowych przygód. Zajęcia mają na celu usamodzielnienie dziecka i pokazanie mu, ile radości daje wspólna zabawa z rówieśnikami i ciocią (nauczycielką).

Cel zajęć 
Celem naszych spotkań jest m.in. ułatwienie maluchowi bezstresowego wkroczenia w świat grupy przedszkolnej. Nasi nauczyciele nastawieni są na indywidualne potrzeby każdego dziecka. Proponujemy 2 godziny urozmaiconych, interesujących aktywności, przestrzegając jednocześnie zasady, że dziecko nie musi robić niczego, czego się lęka lub na co nie ma ochoty.

Program zajęć
Zajęcia adaptacyjne w naszym przedszkolu prowadzone są przez nauczycieli, z którymi dziecko spotka się przychodząc do przedszkola we wrześniu. Nasi nauczyciele posiadają doświadczenie w pracy z dziećmi i wiedzą jak pokierować indywidualnym potencjałem każdego malucha.

W ramach zajęć prowadzone będą:

 • zabawy plastyczne – klejenie, malowanie, lepienie, ugniatanie, toczenie, rysowanie, wydzieranie, naklejanie,zajecia-adaptacyjne-akademia- przedszkolaka
 • zabawy muzyczno – ruchowe ze śpiewem i instrumentami muzycznymi,
 • zabawy integracyjne z chusta animacyjną,
 • gimnastyka dla małego smyka
 • zabawy rozwijające inwencje twórczą poprzez improwizację ruchową, muzyczną, słowną,
 • zabawy z rówieśnikami w kącikach zainteresowań
 • zabawy ruchowe na placu zabaw

W cyklu spotkań adaptacyjnych wprowadzamy trójstopniową metodę usamodzielniania się dzieci:

 1. na początku w zajęciach wraz z dzieckiem może uczestniczyć rodzic, wspierając je w zabawie w gronie rówieśników;
 2. następnie rodzic staje się obserwatorem pracy dziecka w grupie, pod kierunkiem pani psycholog
 3. dzieci uczestniczą w zajęciach samodzielnie (bez rodziców)

W ten sposób dzieci, zupełnie naturalnie i bezboleśnie, stają się gotowe do samodzielnej zabawy i pracy, która to gotowość pomaga rozpocząć dobry start w edukacji przedszkolnej.

Co nasze zajęcia dają rodzicom?

 • Zastanawiasz się nad tym, czy dziecko da sobie radę?
 • Nie myślisz o tym, jak Ty zniesiesz rozstanie, prawda?

Rodzice są niezwykle ważną częścią całego procesu adaptacyjnego, bowiem włączają się w przystosowywanie dziecka do nowego środowiska.

My pomyśleliśmy także o rodzicach. Po każdych zajęciach rodzice mają możliwość rozmowy z psychologiem, dyrektorem, nauczycielem mającej na celu przybliżenie postępów dziecka. Dla czekających Rodziców na pociechy uczestniczące w zajęciach przygotowaliśmy poradnik „Pierwsze kroki w przedszkolu”.
Serdecznie zachęcamy rodziców do jak najczęstszych rozmów z dyrektorem czy nauczycielem prowadzącymi zajęcia adaptacyjne. Warto pytać o każdy nurtujący Państwa problem i zgłaszać wszelkie uwagi. Konsultacje po zajęciach są naturalną częścią procesu usamodzielniania Waszego dziecka.

O czym warto pamiętać podczas takich rozmów:

 • nie komentuj zachowania dziecka przy dziecku – nawet jeśli wydaje się, że maluch jest zajęty swoimi sprawami, z pewnością słyszy, co o nim się mówi;
 • daj chwilkę odetchnąć – jeśli maluch nie ma ochoty opowiadać zaraz po zakończeniu zajęć o ich przebiegu, to dajmy mu trochę czasu, aby ochłonął. Kiedy odpocznie od nowych wrażeń z pewnością opowie, co ciekawego spotkało go w ciągu dnia;
 • nie porównuj – każde dziecko jest wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju; każde rozwija się w swoim własnym rytmie. Nie stresuj siebie i malucha nieustannymi porównaniami z rówieśnikami;
 • pochwal – zachwyt rodziców nad każdym, najdrobniejszym nawet z ich punktu widzenia postępem dziecka na drodze do usamodzielnienia jest bardzo cennym wsparciem i bodźcem do podejmowania dalszych wyzwań;
 • traktujcie te spotkania jako świetną zabawę, a nie „szkołę”, do której trzeba chodzić po to, by później móc się pobawić. Jeśli wy będziecie szczęśliwi, że tu przychodzicie, to maluch z pewnością także. Od postawy rodziców zależy naprawdę bardzo wiele;
 • warto spojrzeć z innej perspektywy – każdy rodzic z pewnością wie, co jest najlepsze dla jego dziecka. Jednak czasem warto spojrzeć na wszystko z boku i posłuchać uwag wykwalifikowanej kadry. Nasi pedagodzy są do Państwa dyspozycji po to, by pomagać, a nie krytykować;
 • własne emocje – proces usamodzielniania się dziecka i pójście do przedszkola jest często dla rodzica ogromnym stresem. Konieczne jest panowanie nad własnymi emocjami dla dobra malucha, który od razu i bezbłędnie wyczuje zdenerwowanie i negatywne nastawienie.

Korzyści z zajęć adaptacyjnych dla dziecka:

 • oswojenie się z nieznanym, pozna nowe otoczenie i ludzi,
 • kontakt z rówieśnikamizajecia-adaptacyjne-akademia-przedszkolaka-opocznoi i ciociami (nauczycielami) podczas wspólnej zabawy,
 • osiągnięcie większej samodzielności,
 • nauczenie się współpracy oraz współdziałania w grupie,
 • poznanie wielu piosenek, zabaw, wierszyków i radości płynącej ze wspólnej zabawy,
 • poznanie radości tworzenia prac plastycznych,
 • oswojenie z zasadami panującymi w przedszkolu,
 • wytworzenie poczucia bezpieczeństwa.

Aby zapisać dziecko na zajęcia adaptacyjne – skontaktuj się z nami!

Tel. 601 668 592 lub za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego

Wyprawka

Wyprawka do przedszkola

Obuwie zmienne (kapcie na zatrzaski, rzepy – bez sznurówek),

Zapasowe ubranka (bluzki, koszulki, majteczki, skarpetki, rajtuzki, spodnie),

Worek, plecaczek na ubranka

Szczoteczka do zębów, kubeczek i pasta do zębów

Piżamka, jeśli dziecko jeszcze śpi w dzień.

Bardzo prosimy podpisać wszystkie rzeczy dziecka.

Wyprawka do żłobka

Obuwie zmienne (kapcie na zatrzaski, rzepy – bez sznurówek),

Zapasowe ubranka (bluzki, koszulki, majteczki, skarpetki, rajtuzki, spodnie),

Worek, plecaczek na ubranka

Szczoteczka do zębów, kubeczek i pasta do zębów

Pieluszki  – jeśli dziecko jeszcze nie jest odpieluchowane to oczywiście pieluchy są koniecznością. Jeśli jest już odpieluchowane, wystarczy kilka par majteczek na zmianę.

Poszewka na poduszkę 40×60 i na kołderkę 120×90

Piżamka, najlepiej dwuczęściowa co ułatwi przebranie pieluszki lub wysadzenie na nocnik

Przytulanka – lub inna zabawka z którą dziecko będzie się czuć bezpiecznie podczas usypiania.

Butelki do picia – jeśli dziecko pije z niekapka to niekapek, jeśli z butelki to butla + butelka do mleka, jeśli nadal pije mleko.

Mleko modyfikowane

Smoczek – jeśli dziecko jeszcze korzysta ze smoczka, warto pozostawić zapasowy w żłobku. Na ogół nie jest on używany, ale w razie kryzysu pomoże dziecku się wyciszyć i uspokoić,

Śliniaczek, najlepiej ceratowy

Bardzo prosimy podpisać wszystkie rzeczy dziecka.

Zdrowe żywienie

Sposób żywienia w przedszkolu odgrywa bardzo istotną rolę w prawidłowym rozwoju fizycznym i umysłowym małych dzieci, a tym samym dla ich samopoczucia, zachowań społecznych i emocjonalnych, aktywności ruchowej i predyspozycji do uczenia się. Dlatego tak ważne jest spożywanie pełnowartościowych posiłków.

O żywienie dziecka w naszym przedszkolu odpowiedzialna jest intendentka, która zajmuje się prawidłowym komponowaniem posiłków dla dzieci, zgodnie z zaleceniami dietetyków oraz na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016r.

Dieta dziecka w Akademii Przedszkolaka jest urozmaicona z uregulowanymi porami spożywania posiłków, dlatego też przedszkolne menu uwzględnia bieżącą porę roku i wykorzystuje owoce i warzywa sezonowe, bo to one zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych.
Posiadając własną kuchnie mamy kontrolę nad jakością i smakiem posiłków, które są wydawane w estetyczny sposób i w odpowiedniej temperaturze.

Obecnie, zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, w naszym przedszkolu dzieci spożywają 5 posiłków dziennie: śniadanie, II śniadanie-zupa, drugie danie, podwieczorek oraz kolacja, gdzie w skład każdego posiłku wchodzi warzywo lub owoc. Podstawą wyżywienia są produkty o wysokiej zawartości węglowodanów złożonych, tj. produkty zbożowe – pieczywo, kasze, makarony itp.  W codziennej diecie jest zawarte mleko i przetwory mleczne, a także chude mięso, wędliny oraz ryby. Nie używamy soli kuchennej, którą zastąpiliśmy aromatycznymi przyprawami i ziołami, takimi jak majeranek, bazylia, oregano, zioła prowansalskie i inne.

Ograniczyliśmy spożycie cukru i słodyczy poprzez własny wyrób deserów i ciast, gdzie możemy kontrolować ich nadmiar. 

Nawyki żywieniowe kształtują się od najmłodszych lat, dlatego dokładamy wszelkich starań by nasze posiłki były zdrowe i zawierały niezbędne składniki odżywcze, ale także by dzieci jadły w spokojnej atmosferze i bez pośpiechu.

Godziny posiłków: Śniadanie 8.30,  Zupa 11.00,  II Danie 13.30,  Podwieczorek 16,00,  Kolacja 17.00.

Jadłospis 

tak jak tu!!!!!   https://magicznydomek.opole.pl/dla-rodzica/jadlospis/#jadlospis-1

Baza wiedzy

Zachorowania -obecnie nie ma zachorowań

Dane do przelewu bankowego

numer rachunku bankowego placówki: Bank PEKAO S.A.  78 1240 3129 1111 0010 6443 3517