Wakacyjne podróże w nieznane…

 

  • Tydzień w Wielkiej Brytanii

indeks

Tam, gdzie mieszka prawdziwa królowa:)
Przedszkolaki ruszyły w podróż do Wielkiej Brytanii. Przywitały się w języku angielskim i zwiedziły Londyn czerwonym piętrowym autobusem. Z ciekawością i zachwytem oglądały charakterystyczną budowlę wieżę zegarową Big Ben. Zobaczyły również most na Tamizie i wreszcie Pałac Buckingham. Nasi mali podróżnicy zapoznali się również z tradycją picia herbaty ,,Five o clock”. Każdy przyniósł do przedszkola filiżankę, w której mógł skosztować pysznej herbatki z prawdziwej herbaciarni:) Degustowaliśmy herbatkę białą, zieloną, zieloną z pomarańczą, czerwoną i czarną z imbirem na pięknie nakrytym stole jak prawdziwe księżniczki i książęta:). Ach co to był za niepowtarzalny smak i aromat mmmmm…… 🙂 Tydzień po Wielkiej Brytanii zakończył czas wakacyjnych podróży naszych przedszkolaków.

no images were found

 

  • Tydzień na Madagaskarzeindeks
Przedszkolaki z Akademii to prawdziwi podróżnicy. Nie groźny im nawet afrykański busz, bowiem wakacyjne szlaki przywiały ich tym razem do egzotycznego Madagaskaru. Dzieciaki poznały kulturę odległego państwa, oraz odmienną od do tej pory znanej, specyfikę życia w nim.
Przygoda rozpoczęła się od seansu kinowego – „Pingwiny z Madagaskaru”, kiedy to bohaterowie bajkowi w humorystyczny sposób wprowadzili przedszkolaków w specyfikę owego kraju. Nie obyło się bez wykonania osobistego pingwina, które dumnie zgromadziły się w prawdziwą kolonie pingwinów. Z wielkim entuzjazmem dzieci wykonały owocowy obrazek pt. „Palmy Afrykańskie”, które w błyskawicznym tempie zniknęły ze stołu. Ciekawe gdzie się podziały? Kolejno na wzór tubylców, przedszkolaki wykonały strój plemienny – suknię z liści, oraz pomalowały twarze w charakterystyczne znaki, które miały chronić przed złymi czarami. Niektóre przedszkolaczki zamieniły się w prawdziwych Murzynków Bambo – nawet zmieniły kolor skóry na twarzy. W rytmach muzyki etnicznej pląsały po całym przedszkolu. Zwieńczeniem przygody w Madagaskarze był poczęstunek ciastem z nasion kakaowca o wdzięcznej nazwie Murzynek, oraz konkurs na najpiękniejszy szałas z klocków :). Aż żal było się rozstawać z malowniczą dżunglą!

pobierz zdjęcia

no images were found

 

  • Amerykański tydzieńindeks

Stany Zjednoczone to kraj kontrastów, gdzie przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Przekonały się o tym przedszkolaki z Akademii wybierając się w pełną atrakcji podróż po USA.

W pierwszych dniach swej wyprawy odwiedziły trzy najsłynniejsze w USA miasta: LOS ANGELES, z jego drapaczami chmur, NEW YORK ze Statuą Wolności oraz HOLLYWOOD. Przez chwilę mogły poczuć się jak sławni aktorzy, pozostawiając odciski swej stopy w „Alei Gwiazd”.

Świat kowbojów i dzikiego zachodu przybliżyła im zabawa oraz taneczne pląsy do muzyki country. Jednak kulminacyjnym punktem tygodnia był Dzień Indiański. Rozpoczął się od przygotowania stroju Indianina, na głowach znalazły się pióropusze, a na szyjach wisiorki. Dzieci przybrały sobie w tym dniu indiańskie imiona „Biały Kieł”, Syczący Wąż”, „Pędząca Strzała”.

Zabawa rozpoczęła się przy ognisku od przyjęcia barw wojennych i wydania charakterystycznych dźwięków, ale groźnie było tylko przez chwilę :). Dzieci nie mogły oprzeć się pokusie, żeby pokazać się całej „wiosce przedszkolnej” i pochwalić swoim tańcem, który jak się później okazało sprowadził na „wioskę” deszcz. Podczas wakacyjnej podróży przedszkolaki posmakowały amerykańskiej kuchni, przegryzały cieplutki popcorn, rozkoszowały się słodko-słonym smakiem masła orzechowego.  Dzieląc się wrażeniami po degustacji, ujęły je wyrażeniem  PALCE LIZAĆ! :). W taki oto sposób naszym przedszkolakom udało się poznać tak odległy kraj jakim są Stany Zjednoczone.

pobierz zdjęcia

no images were found

 

  • Meksykański tydzień

Przedszkolaki z Akademii wyruszyły w dalszą podróż…flaga-meksyku

Tym razem odwiedziły Meksyk. W kraju kaktusa miały okazję poznać legendę o powstaniu tego państwa, dowiedziały się dlaczego na fladze obok barw narodowych widnieje również orzeł trzymający w szponach węża. Dzieci samodzielnie wykonały również sombrero- tradycyjny kapelusz Meksykan. Przedszkolaki wcieliły się również w rolę meksykańskich dzieci i miały okazję bawić się tak jak one. Zabawa polega na strąceniu kijem wcześniej wykonanej przez dzieci i zawieszonej u sufitu piniaty i zebraniu jak największej ilości rozsypanych słodyczy. Podróż do Meksyku zakończyła się bardzo smacznie 🙂

pobierz zdjęcia

no images were found

 

  • Chiński tydzieńimages

Nasi mali podróżnicy „odwiedzili” Chiny i zapoznali się z kulturą i obyczajami tego kraju. „Zwiedzili” piękne krajobrazy i budowle. Podziwiali bajecznie haftowane stroje, wachlarze i słuchali oryginalnej chińskiej muzyki oraz polskiej piosenki pt. „Majteczki w kropeczki” ale w języku chińskim 🙂 było zabawnie!.

Najwięcej radości przedszkolakom sprawiło odwzorowywanie chińskich znaków i naprawdę okazało się to łatwizną ale… jak to odczytać” XiC XiC”?! :)). Nasza podróż do Chin nie byłaby jednak pełna wrażeń bez nauki języka i smakowania kuchni orientalnej. Wspólnie wybraliśmy się do restauracji chińskiej, gdzie mogliśmy poznać sztukę posługiwania się pałeczkami podczas spożywania tradycyjnych potraw chińskich. Dzieci dowiedziały się o groźnych smokach występujących w legendach chińskich, z rolki od papieru, bibuły i papieru kolorowego wykonały takiego „smoka ziejącego ogniem” :). Jak się okazało prawie wszystkie maluchy uwielbiają uroczą waleczną pande z filmu animowanego „Kung Fu Panda”, która została wykonana przez dzieci z kubeczków plastikowych, piłeczki ping-pongowej i papieru kolorowego. Wyszło wspaniale! :). Przedszkolaki dowiedziały się dlaczego Chińczycy noszą dziwne kapelusze, i miały okazję same je wykonać oraz ozdobić pismem chińskim. Ciekawe dokąd wakacyjny pociąg zabierze nas w dalszą podróż….

pobierz zdjęcia

no images were found

  • Grecki tydzieńflaga_grecji

Nasze przedszkolaki miały okazję podczas wakacji w Akademii zwiedzić skąpana słonecznymi  promieniami Grecję. Z ciekawością oglądały zabytki starożytnego kraju oraz jego kulturę a to wszystko przy dźwiękach Zorby -tradycyjnego utworu i tańca Greków. Dzieciaczki z chęcią częstowały się egzotycznymi owocami, które rosną na tym wyspiarskim terenie a nawet wykonały sałatkę owocową. Prawdziwa przygoda rozpoczęła się gdy do Akademii zawitali bogowie greccy i po tanecznej zabawie, popijając dająca wieczną młodość, ambrozje – wykonali wieńce z liści lauru. Wyprawa zakończyła się pod górą Olimp, kiedy to dzieciaki były świadkiem obudzenia się śpiącego wulkanu i prawdziwej eksplozji lawy 🙂

pobierz zdjęcia

no images were found

  • Włoski tydzień
imagesW ramach tygodnia włoskiego w naszym przedszkolu dzieci zapoznały się z historią tego pięknego kraju, poznały najważniejsze zabytki Włoch takie jak: Koloseum, Watykan, Krzywą Wieżę w Pizie oraz miasto na wodzie- Wenecję.
Przedszkolaki poznały także kroki narodowego tańca ludowego Tarantella Napoletana. Razem ze swoimi ciociami wykonały taniec, co sprawiło im wiele radości. Wspólnie wykonały maski weneckie.
Super atrakcją dla przedszkolaków okazało się samodzielne wykonanie pizzy włoskiej! Każde dziecko według własnego smaku mogło ją udekorować sosem, pepperoni, warzywami, i serem. Wszystkim bardzo smakowała własna kompozycja i wypiek!
Dzieci miały okazję posłuchać fragmentów powieści „Pinokio” włoskiego pisarza Carla Collodiego, a potem pięknie pokolorowały głównego bohatera drewnianego pajacyka – Pinokia. Zwieńczeniem tygodnia włoskiego były rozegrane w ogrodzie przedszkolnym Mistrzostwa Włoch w piłce nożnej i wyścigi Formuły 1. Wszyscy świetnie się bawili!. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w włoskich rozgrywkach sportowych 😀

no images were found

  • Francuski tydzieńindeks

„Francja to świat mody, sztuki i dobrej kuchni”. W ramach TYGODNIA FRANCUSKIEGO dzieci zapoznały się z kulturą, sztuką i kuchnią Francuzów, smakowały samodzielnie przygotowanych i upieczonych ciasteczek-ślimaków z ciasta francuskiego, nauczyły się Kankana oraz Menueta, poznały francuskie słowa i melodię znanej piosenki „Panie Janie” (Frere Jacques). Temat tygodnia był okazją do wsadzenia w naszym przedszkolnym ogrodzie pierwszych roślin. Dzieci założyły mini-plantację winogron. Galerie „Jeżyków”, „Żabek” i „Rybek” została wzbogacona o prace plastyczne inspirowane stolicą Francji- Paryżem. Tydzień francuski zakończył „Wielki Pokaz Mody – Pret a porter”. Prezentację kolekcji uwieńczyła wybór króla królowej pokazu- Wiktorii i Kuby.

pobierz zdjęcia

no images were found

  • hiszpanski-tydzien-w-akademiiHiszpański tydzień
W poniedziałek dzieci z Akademii Przedszkolaka wyruszyły w wakacyjną podróż do Hiszpanii podróż odbyła się balonem. Podczas lotu dzieci podziwiały widoki oraz pozdrawiały napotkanych Niemców i Francuzów. Po wylądowaniu w Madrycie przywitała podróżnych dwójka dzieci: Elena i Enrique, którzy przez cały tydzień odkrywali przed przedszkolakami tajemnice i ciekawostki hiszpańskie.
Dzieci poznały „dobrego złodzieja” ZORRO, który zabierał bogatym a dawał biednym. Poznały również smaki Hiszpanii oraz wykonały sok z warzyw powszechnych w Hiszpanii – pomidorów. Próbowały hiszpańskich owoców: daktyle, morele, pomarańcze.
Przedszkolaki poznały również „Byczka Fernando”, którego historia zapadła dzieciom w pamięci na długo. Teatrzyk kukiełkowy opowiadał o zwyczaju Corridy – walki z bykami. Aby dzieci zapamiętały kolory flagi hiszpańskiej zorganizowany został wewnątrz przedszkolny konkurs pt. „Flaga hiszpańska”.
Podsumowanie wiadomości i wiedzy zdobywanej na temat Hiszpanii odbyła się podczas quizu pt. „Co wiemy o Hiszpanii”. Wszyscy uczestnicy odebrali z rąk cioć dyplom.
Hiszpański tydzień rozpoczął czas wakacyjnych podróży tych małych, mniejszych i dużych!….

no images were found