Piosenka Akademii Przedszkolaka:

Programy Edukacyjne w Akademii – rok przedszkolny 2012/2013

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

kubusiowi przyjaciele2

Program ma na celu edukowanie dzieci w zakresie przyrody i ekologii. Dzięki akcji dzieci i nauczyciele realizują wiele działań, by zadbać o otaczające nas środowisko: segregują śmieci, prowadzą patrole ekologiczne, organizują specjalne dni poświęcone przyrodzie. Dzięki temu dzieci uczą się szacunku do otaczającego świata. Aby utrwalać dobre, ekologiczne nawyki również w domu, dzieci zapoznały się z praktycznym wskazówkami jak w codziennym życiu dbać o środowisko, a przy tym zaoszczędzić wodę, czy energię.

Grupa Żabki

 • Uczymy się oszczędzać energię- w ramach programu Kubusiowi Przyjaciele Natury w grupie „Żabek” odbył się cykl zajęć dydaktycznych w czasie których dzieci dowiedziały się skąd się bierze prąd w naszych domach, jak ważne dla środowiska jest oszczędne korzystanie z energii elektrycznej oraz w jaki sposób można  ją oszczędzać. Dzieci utrwaliły również nazwy urządzeń elektrycznych wykorzystywanych w codziennym życiu oraz poznały zasady bezpiecznego korzystania z tych urządzeń. Dzieci dowiedziały się również, że zepsute urządzenia elektryczne, zabawki na baterie to śmieci które zatruwają środowisko i poznały sposoby pozbycia się „elektrośmieci”. Przedszkolaki z grupy „Żabki” wykonały również pojemnik na baterie i zorganizowały w przedszkolu zbiórkę zużytych baterii.
 • Segregujemy śmieci– troska o środowisko naturalne przejawia się w wielu działaniach dorosłych i dzieci. Przedszkolaki z grupy „Żabki” wiedzą już, że aby zachować czystość najbliższej okolicy i całej planety nie należy tylko wyrzucać śmieci do kosza, ale również dokonywać ich segregacji, która pozwala na powtórne ich wykorzystanie. Pojęcia odpady, segregacja i recykling dzieci poznawały w nawiązaniu do własnych obserwacji i doświadczeń. W czasie zajęć poświęconych tematyce segregowania śmieci dzieci poznały kolory pojemników na śmieci i uczyły się segregować odpady zwracając uwagę na materiał z którego zostały wykonane.
 • Woda to cenny skarb – musimy o nią dbać– w ramach realizacji programu Kubusiowi Przyjaciele Natury w grupie „Żabek” odbyły się zajęcia dydaktyczne pod hasłem „Woda to cenny skarb”. W czasie tych zajęć dzieci samodzielnie określały właściwości fizyczne wody, poznały jej trzy stany skupienia oraz poznały drogę przepływu wody ze zbiorników wodnych do naszych mieszkań. Przedszkolaki dowiedziały się również na czym polega proces filtracji wody i samodzielnie wykonały doświadczenie polegające na filtracji wody zanieczyszczonej piaskiem z wykorzystaniem gazy i waty. Żabki poznały także zasady oszczędnego korzystania z wody i samodzielnie zaprojektowały znaczki „Nie marnuj wody!”, które zostały umieszczone w przedszkolnych łazienkach.

Grupa Rybki

 • „Rybki” włączając się do programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” dowiedziały się, że człowiek nie mógłby żyć bez zwierząt i roślin, bez czystego powietrza czy wody. Nauczyły się dbać o naturę, byśmy mogli cieszyć się pięknem przyrody każdego dnia. Dzięki programowi przedszkolaki nauczyły się segregować śmieci poznały kolory pojemników i ich znaczenie, zbierały śmieci w przedszkolu by wspólnie posegregować i wyrzucić je do pobliskich kontenerów. Dowiedziały się również dlaczego należy oszczędzać energię i gdzie można wyrzucać zużyte baterie. Wspólnie z dziećmi został wykonany pojemnik na zużyte baterie, który dzielnie zapełniały zadowolone „Rybki”. Aby wiadomości zdobywane na zajęciach były utrwalone zorganizowany został „Kącik Kubusiowych Przyjaciół Natury”, w którym zamieszczane są ważne informacje dotyczące naszego środowiska i sposobów dbania o nie.

Grupa Jeżyki

 • W ramach realizacji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” Jeżyki wspólnie utworzyły Kącik Kubusia Puchatka. Podczas zajęć „Woda to nasz cenny skarb wiec musimy o nią dbać” dzieci poznały właściwości wody, uświadomiły sobie do czego jest ona nam potrzebna oraz dowiedziały się jak należy oszczędzać wodę. Poprzez zajęcia na temat segregowania śmieci dzieci z grupy Jeżyki dowiedziały się jakie są konsekwencje zanieczyszczania wody, ziemi oraz powietrza. Poznały różne rodzaje koszów do segregowania śmieci i wspólnie z ciociami segregowały różne rodzaje odpadów po to, aby w przyszłości można było je wykorzystać do produkcji innych przedmiotów.

 

Program profilaktyczny „W Zdrowym Ciele Zdrowy Duch”

Program edukacji prozdrowotnej został opracowany na bazie analizy programu nauczania wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli. Program adresowany jest do dzieci w wieku 3-5 lat i ma charakter profilaktyczny. Zdrowie w tym programie ma wiele wymiarów: fizyczny, psychiczny, intelektualny, społeczny i osobisty. Cele programu to przede wszystkim kształtowanie potrzeby i umiejętności dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo oraz stworzenie warunków do kształtowania zachowań sprzyjających zdrowiu i bezpieczeństwu.

 • Konkurs recytatorski „W zdrowym ciele zdrowy duch”– w ramach realizacji programu profilaktycznego Akademia Przedszkolaka zorganizowała konkurs recytatorski pod hasłem: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Cele konkursu to prezentacja umiejętności dzieci, rozwijanie zdolności recytatorskich, a przede wszystkim popularyzowanie tematyki zdrowotnej.

 

Ogólnopolski Program Edukacji Antytytoniowej dla Dzieci Przedszkolnych „Czyste Powietrze Wokół Nas”czyste powietrze wokol nas

Założeniem programu jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi. Adresatami programu są dzieci w wieku 5-6 lat uczęszczające do przedszkoli, oraz ich rodzice i opiekunowie.

Cele programu to:

– wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
– zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w        zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.
– wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów,
– wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, w tym „wydobycie” dymu papierosowego,
– zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,
– zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów,
– zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.

Bierny palacz wdycha zalegający w pomieszczeniu dym, jego strumień boczny, w którym stężenie substancji rakotwórczych jest 50 razy większe niż w strumieniu głównym. Tak, więc bierne palenie może być bardziej niebezpieczne od czynnego. Dla dzieci w wieku przedszkolnym, bierne palenie oznacza min.: zwiększoną częstość występowania przewlekłego zapalenia ucha środkowego, zaburzenia rozwoju psychoruchowego, zaburzenia zachowania dziecka, zmniejszoną gotowość szkolną oraz mniejszą odporność na infekcje. Do podstawowych metod wychowania przeciw tytoniowego należy dawanie właściwego przykładu, który działa na wszystkie strony psychiki dziecka w celu skłonienia go do chęci upodobnienia się do osoby niepalącej.

Programowi patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Grupa Żabki

 • W ramach realizacji programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” w grupie „Żabek” odbył się cykl zajęć dydaktycznych w czasie których  dzieci zwiększyły swoją wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu. W czasie spaceru, który odbył się w ramach wprowadzenia dzieci w tematykę zajęć przedszkolaki obserwowały różne rodzaje dymu wydobywającego się min. z kominów fabryki, samochodów. Na kolejnych zajęciach przedszkolaki wykonały w grupach plakat pod hasłem „Różne źródła dymu”. W czasie kolejnych zajęć poświęconych tej tematyce dzieci wysłuchały historii, która przydarzyła się Dinusiowi podczas podróży pociągiem do wujka. Dzieci pokazywały jak zachowywali się ludzie w wagonie gdzie nikt nie palił papierosów, a jak w przedziale dla osób palących. Dzieci samodzielnie wykonały również „Papierosiaki straszaki” z odstraszającymi minami, bawiły się  przy piosence o Dinusiu oraz kolorowały portret Dinusia. Przedszkolaki poznały także znak „Zakaz palenia” oraz projektowały własne znaczki pod hasłem „Nie pal przy mnie” symbolizujące to, że nie lubią dymu papierosowego i wiedzą że jest on bardzo szkodliwy.

Grupa Rybki

Program  „Czyste powietrze wokół nas” jest to program edukacyjny dla przedszkoli, do którego przyłączyła się również „Akademia Przedszkolaka”. W ramach niego przedszkolaki z grupy „Rybki” mogły poszerzyć wiedzę na temat :

-co i dlaczego dymi,

-jak się czuję, kiedy dymi papieros,

-co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy,

-jak unikać dymu papierosowego,

-nie pal przy mnie.

Dzieci poznały maskotkę programu – sympatycznego Dinusia, wspólnie z którym zdobywały wiedzę, oraz któremu towarzyszyły w podróży pociągiem, a także, o którym poznały piosenkę. Swoje wiadomości na temat wydobywania się dymu i jego szkodliwego wpływu na nasze zdrowie, dzieci sprawdzały w małych grupach, przy pomocy samodzielnie wykonywanych plakatów.

 

Program „5 porcji warzyw, owoców lub soku”5 porcji

Program, który ma uświadomić i przekonać zarówno dorosłych jak i dzieci do jedzenia warzyw i owoców oraz picia soków pięć razy dziennie. Z badań wynika, że tylko 7% z nas spożywa zalecane 5 porcji! To stanowczo za mało, a my chcemy to zmienić. Celem programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku” jest zwiększenie świadomości na temat łatwej i zdrowej diety oraz zachęcenie do wdrożenia jej w życie. Dlaczego akurat 5 porcji? Ponieważ według ekspertów, jest to optymalna dawka witamin i mikroelementów niezbędna dla dobrego stanu naszego organizmu. Wystarczy naprawdę niewiele, aby zrobić coś dobrego dla samopoczucia i zdrowia – jedna porcja to średniej wielkości owoc, warzywo lub szklanka soku. Łatwo jest dodać po jednej porcji warzyw do trzech posiłków w ciągu dnia, a pomiędzy nimi schrupać jabłko lub marchewkę i wypić sok.

Grupa Rybki

 • Wspólnie  z rodziną Piątkowskich przedszkolaki poznawały wszystkimi zmysłami owoce, warzywa i soki. Od Mamy Piątkowskiej dowiedziały się dlaczego należy jeść codziennie 5 porcji zdrowej żywności. Wspólnie  z Piotrkiem Piątkowskim wykonały przepyszne wiosenne kanapki z warzywami z przedszkolnego ogródka. Siostra Piątkowska opowiedziała o pysznych smakach owoców, warzyw i soków, po czym zaprosiła dzieci do wspólnego wykonania „Jabłek pod cynamonową kołderką”. Na zakończenie Tata Piątkowski przygotował zagadki i zadania sprawdzające wiedzę dzieci. Wszystkie dzieci mogły na koniec dołączyć do klubu milośników warzyw, owoców i soków. Gratulacje!

Grupa Żabki

 • Wiosenne kanapki- smacznie, zdrowo, kolorowo– w ramach realizacji programu „5 porcji warzyw, owoców i soków” dzieci z grupy „Żabki” samodzielnie przygotowywały wiosenne kanapki z wykorzystaniem różnych warzyw. Cele zajęć to przede wszyskim zachęcanie dzieci do codziennego spożywania 5 porcji warzyw, owoców i soków, wdrażanie dzieci do samodzielnego przygotowywania posiłków a także rozwijanie ich zainteresowań kulinarnych.
 • Pyszny, zdrowy sok wieloowocowy– w ramach realizacji programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku” przedszkolaki z grupy „Żabki” wykonały sok ze świeżych owoców. W tym dniu dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione owoce: pomarańcze, mandarynki, grejpfruty i  jabłka, z których wspólnie z ciocią Anią i ciocią Kasią wykonały pyszny sok wieloowocowy. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku- sokowirówką, jego działaniem i utrwaliły zasady bezpieczeństwa w czasie przygotowywania posiłków z wykorzystaniem urządzeń elektrycznych. Pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i sok gotowy! Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.

Grupa Jeżyki

 • W ramach programu „5 porcji owoców, warzyw i soków” Jeżyki poznały rodzinę Piątkowskich, dzieki której uświadomiły sobie jak ważne jest codzienne spożywanie owoców i warzyw. Dzieci poznawały warzywa, owoce i soki zmysłami: dotyku, węchu i smaku. W ramach zajęć matematycznych klasyfikowały owoce i warzywa pod względem koloru. Następnie wykonały z pomocą cioć pyszne wiosenne kanapki, których celem było zachęcanie do spożywania warzyw.

 

 

 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress