Piosenka Akademii Przedszkolaka:

Wakacje w Akademii

SUMMER PARTY- pożegnanie lata :)

  • grilowanie, słodki i zdrowy poczęstunek, malowanie twarzy, zabawy zorganizowane i swobodne na przedszkolnym placu zabaw

no images were found

CZTERY ŻYWIOŁY

  • Powietrze

Podczas kolejnych wakacyjnych badań i doświadczeń przedszkolaki starały się znaleźć odpowiedź na pytania: Gdzie znajduje się powietrze? Czy jest również w wodzie?
Zatykając na krótką chwile nosy, dzieci przekonały się, że powietrze jest nam niezbędne do życia. Zabawy z powietrzem bardzo podobały się dzieciom. Zastanawiały się jak je zobaczyć. Nadmuchały balon, ale ulatującego powietrza nie było widać. Dopiero, kiedy otwór balonu skierowały na włosy kolegi – jego włosy zaczęły „tańczyć”. Następnie nadmuchany balon włożyły pod wodę i obserwowały jak woda „gotuje się”. Innym sprawdzianem na obecność powietrza była zanurzona w wodzie „pusta” butelka. Okazało się, że w niej było powietrze. Dowodem na to były wypływające na powierzchnię pęcherze. Powietrze zatem jest wszędzie. Sami potrafimy zrobić wiatr, poruszając wiatrakami, a także delikatnymi przedmiotami, jak kawałki bibuły. Wykonując kolejne doświadczenia dzieci stwierdziły, iż nawet ogień nie da rady płonąć bez powietrza. Informacje na temat powietrza dzieci mogły także uzyskać, oglądając film edukacyjny: „Energia odnawialna”. Bardzo chętnie uczestniczyły w zabawach badawczych pod hasłem „Czym jest powietrze? takich jak : „Wiatr z wentylatora, Latająca piłeczka pingpongowa, Pływające pojemniki, Balony odrzutowce, Fale ze słomki, Nadmuchane balony”. Wykonaliśmy samodzielnie wiatromierz którym sprawdzaliśmy siłę wiatru. Wykonaliśmy eksperyment ,,Budujemy model klatki piersiowej’’ w celu poznania zasady działania i wentylacji płuc przy pomocy butelki i balonika Dzieci poznały sposoby wykorzystywania wiatru przez człowieka. Potrafią wskazać pozytywne i negatywne skutki działania wiatru na człowieka i jego otoczenie.

no images were found

  • Ogień i zabawa kolorami
Czy można zabarwić białe światło? Dlaczego zmienia się kolor nieba ?
„Czerwony filtr”- przedszkolaki badały czy czerwona folia może okazać się filtrem nieprzepuszczającym innych kolorów. Przykrywając kartkę folią kolorową okazało się, że światło przepuszcza tylko kolor czerwony, tak więc folia okazała się dobrym filtrem.
„Rozdzielanie barw”- to doświadczenie pokazało przedszkolakom, że kolory można rozdzielić. Użyliśmy do tego bibuły, którą zabarwiliśmy farbami. Zanurzony w wodzie pasek rozdzielił kolory.
„Czy czarne przedmioty zatrzymują ciepło” tym doświadczeniem przedszkolaki mogły przekonać się na własnej skórze czy w ciemnych ubraniach będzie im cieplej niż w jasnych. Słoik z wodą, który był przykryty czarnym materiałem, stojąc na słońcu miał wyższą temperaturę niż słoik bez materiału. Badania te wykazały, że czarne przedmioty w znacznym stopniu pochłaniają światło słoneczne, które zmienia się w ciepło.
„Z czego składa się powietrze?” przedszkolaki badały bez czego świeca nie może się palić. Okazało się, że spalająca się świeca zgasła gdy przykryliśmy ją słoikiem. Świeca pod przykryciem zużyła tlen i zgasła.
„Gaśnica śniegowa”- doświadczenie to maiło na celu pokazać dzieciom na jakiej zasadzie działa gaśnica. Po przez zmieszanie sody oczyszczonej z octem wydzielający się dwutlenek węgla, który jest cięższy od powietrza przerywa spalanie. Przedszkolaki dowiedziały się ze dwutlenek węgla zawierają gaśnice, które skutecznie gaszą płomienie.
„Świeca nie tylko daje światło”- dzieci odkryły, że płomienie pokryły metal sadzą czyli maleńkimi cząstkami węgla, które znajdują się w płomieniu.
„Sztuczny zachód słońca”- do tego doświadczenia niezbędna była latarka, która zastąpiła słońce i mleko rozpuszczone w wodzie. Okazało się, że drobne cząstki mleka w wodzie rozpraszają światło niebieskie, dlatego oglądana z boku wiązka światła miała zabarwienie błękitne jak niebo. Natomiast gdy patrzymy wprost na światło to widzimy pozostałe kolory: różowy, pomarańczowy i inne odcienie jak przy zachodzie słońca.
„Gaz”- doświadczenie, które pokazało dzieciom, że pęcherzyki znajdujące się w napoju gazowanym są w stanie napompować balon. Gdy butelka jest zamknięta, pozostają wymieszane z cieczą, jednak dążą do ulotnienia się.
„Wędrujące koła” doświadczenie to pokazało dzieciom wyjątkową wędrówkę pęcherzyków w wazonie. Opadające kule dotykając spodu dzbanka z sodą odbijały się ponownie i unosiły ku górze.
„Wędrująca woda” – eksperyment ten to ciekawe zjawisk, które wymagało od przedszkolaków nieco cierpliwości. Do zabawy przygotowaliśmy 6 szklanek do których w co drugą wlaliśmy wodę z barwnikiem. Do szklanek włożyliśmy papierowe paski, które pełniły rolę mostu. Ręczniki zabarwiły się przeniosły wodę do pustych szklanek. Ręczniki papierowe przeniosły wodę ponieważ zawierają mnóstwo mikroskopijnych rurek o małym przekroju. W rezultacie w każdej szklance znalazła się kolorowa woda.
„Super mocne bańki mydlane”- okazały się świetną zabawą dla przedszkolaków. Za sprawą gliceryny bańki były wystarczająco trwałe, żeby dzieci w bawełnianych rękawiczkach mogły je odbijać. Nietypową pracą plastyczną wykonaną przez przedszkolaki było malowanie patyczkiem zanurzonym w płynie do naczyń. Rolę zwykłej kartki odegrało mleko na spodku natomiast burzę kolorów wytworzyły krople barwników spożywczych. Prace okazały się prawdziwym arcydziełem.

no images were found

  • Woda
Jak woda się porusza?
Dlaczego krople wody są kuliste?
Dlaczego niektóre ciała unoszą się na wodzie a inne toną?
Skąd się bierze deszcz?
Co się dzieje z substancją rozpuszczającą się w wodzie?
Na te i inne pytania przedszkolaki znalazły odpowiedź robiąc doświadczenia.
Z doświadczeń „wędrówka wody” i „rozwijający się kwiat” dzieci odkryły, że woda przenika na zasadzie włoskowatości. Z tego zjawiska korzystają rośliny pobierając wodę korzeniami.
Z doświadczenia „ciężar wody” dzieci odkryły, że ciężar wody wywiera nacisk na ścianki i dno butelek, działając z tym większa siłą im większa ilość wody znajduje się nad miejscem jej ujścia.
„Woda i ciepło” tym doświadczeniem, dzieci odkrył, że ciepło zwiększa prędkość cząsteczek wody. Woda staje się wtedy lżejsza, unosi się nad zimną wodą.
Dlaczego krople są kuliste? na to pytanie przedszkolaki znalazły odpowiedź wykonując doświadczenie „bariera z tkaniny” i „na powierzchni wody” kładąc igłę na wodę doświadczyły działania siły, która nazywa się napięciem powierzchniowym.
W kolejnych eksperymentach z wodą dzieci zbadały jakie środki zmniejszają napięcie powierzchniowe. „Dziury w wodzie” i „łódeczka z napędem mydlanym” to doświadczenia z udziałem mydła i płynu do naczyń.
„Koncentryczne kopuły” to niekończąca się zabawa z bańkami mydlanymi, robiąc bańki w wewnątrz uprzednio zrobionej bańki. Ciekawych kompozycji nie było końca :)
„Kształt i sposób zanurzenia” oraz „warunki unoszenia się na powierzchni wody” to doświadczenie odpowiadające na pytanie, dlaczego niektóre ciała unoszą się na wodzie a inne nie?
Doświadczenie „podskakujący guzik”, „co na wierzch wypływa”? pokazały, że niektóre gazy np. dwutlenek węgla, oraz ciecze np. olej, unoszą się na powierzchni wody.
To dlaczego deszcz pada dzieci zrozumiały wykonując doświadczenie „powrót do stanu ciekłego”.
Co się dzieje z substancją rozpuszczającą się w wodzie przedszkolaki odkryły wykonując doświadczenia „roztapia się czy nie”, „poziom nasycenia” oraz „kryształki soli”

no images were found

  • Ziemia

W pierwszym tygodniu wakacji mali badacze i odkrywcy zapoznali się z żywiołami panującymi na Ziemi, nauczyli się je rozróżniać, rozpoznawać, wiedzą też jak ważne są dla człowieka oraz jakie niebezpieczeństwa grożą nam z ich strony.
Na początek przedszkolaki badały żywioł ziemi. Dowiedziały się jak dbać o glebę, jakie rodzaje gleby są najlepsze dla roślin, jak sprawić aby ziemia dawała nam plony. Miały też okazję zobaczyć różne plony jakie daje ziemia. Odkryły kim są mieszkańcy gleby i co im grozi, gdy gleba będzie zanieczyszczona. Na zakończenie badawczego tygodnia o ziemi odbył się quiz wiedzy o ziemi oraz konkurs rzeźby z piasku

no images were found

  • Świat roślinności

W drugim tygodniu wakacyjnym mali badacze i odkrywcy odkryli, że szata roślinna oddziałuje na wszystkie zjawiska zachodzące na powierzchni ziemi, że gęsta pokrywa roślinna pochłania znaczną część promieniowania słonecznego a tym samym zmniejsza nagrzewanie powierzchni naszej planety, że rośliny wpływają na życie zwierząt, dostarczając im dużej ilości środków pokarmowych a także dla nas samych.

W małych chemików się wszystkie dzieci zamieniły
i kilka eksperymentów zrobiły,
z kwiatkami, cebulką wspólnie eksperymentowaliśmy
i niezwykłe efekty przez lupę obserwowaliśmy :)

no images were found

Zapisz

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress