Piosenka Akademii Przedszkolaka:

Wakacyjne podróże po Polsce

 

  • Opoczyński tydzień

Po wakacyjnej „podróży” po Polce przedszkolaki wróciły do rodzinnego miasta- Opoczna. Ach jak było ludowo i wesoło! Przy skocznej muzyce „Polka Tramblanka” dzieci radośnie pląsały na parkiecie. Gdy muzyka ucichła przedszkolaki słuchały na temat zabytków Opoczna oraz wykonały pracę plastyczną ,,Herb Opoczyński”- wyklejając go kawałkami bibuły. Wielkie zainteresowanie wśród przedszkolaków wzbudził regionalny strój Opoczyński. „Wszyscy się tu stroją w kolorowe paski, w paski są spódniczki, w paski są zapaski”. Dzieci również rozmawiały z ciocią Kamilą na temat folkloru. Poznały zapomniany zawód- garncarstwo. Nawet przedszkolaki wykonały swój własny „garnek” z masy solnej. Po obejrzeniu teatrzyku pt. ,,Jak kotek szukał domu” wszyscy stwierdzili, że wszędzie dobrze ale w domu najlepiej. Dzieci z grupy ,,Rybki” wykonały domki pt. ,,Home sweet home.”

no images were found

  • Mazurski tydzień

W tygodniu Mazurskim przedszkolaki zawitały do Mikołajek. Początkowo przy szantowych rytmach poznawały piękno krajobrazu Krainy Tysiąca Jezior. Nie lada wyzwaniem stało się zapamiętanie nazw najbardziej znanych jezior Pojezierza, a nawet wykonanie własnych mini-jeziorek. Dzieciaki wykonały nawet własną żaglówkę metodą origami. Jak na Mazury przystało nie obyło się bez tematów wędkarskich – krzyżówka przyrodnicza rozwiała wątpliwości co do różnorodności gatunków ryb żyjących w polskich jeziorach. Aby odsapnąć od natłoku nowej wiedzy warto było skosztować wakacyjnego, chłodnego milkshake’a , którego dzieciaki z odrobiną pomocy cioć przygotowały. Po tej przyjemnej przerwie przedszkolaki wyruszyły na biwak – rozbiły namioty, ułożyły palenisko i tańczyły przy wspólnych śpiewach wokół swego obozowiska. Na zakończenie podróży by wyrazić artystycznego ducha przedszkolaki miały okazję malować olbrzymie żaglówki na tafli jeziora. Ach co to był za rejs!

no images were found

  •  Krakowski tydzień

W tygodniu poświęconym na poznanie Krakowa na przedszkolaków czekało wiele atrakcji. Na początek dzieci obejrzały teatrzyk pt. „Legenda o smoku wawelskim”, wykonały pracę plastyczną „Bazyliszek” z zielonych kółeczek a także mogły zasmakować „krakowskich obwarzanków” przygotowanych i upieczonych przez grupę „Rybki” według tradycyjnej receptury. Historię Krakowa przybliżyła dzieciom „Legenda o Lajkoniku” i „Legenda o Hejnale Mariackim”. Dzieci przypomniały sobie dobrze znany im smak krakowskich talarków z Lajkonika, a także nauczyły się tańca i słów piosenki „Hej na krakowskim rynku”. Dzieci by w przyszłości móc zagrać na trąbce tak jak hejnalista z Kościoła Mariackiego już teraz postanowiły zacząć trenować. Pomogła im w tym własnoręcznie wykonana dmuchawka logopedyczna w kształcie smoka. Najciekawsza jednak w całym tygodniu okazała się wycieczka do Inowłodza, gdzie każde z dzieci osobiście mogło zaczerpnąć historii Polski. Zwiedzanie Kościoła św. Idziego poprzedziła krótka legenda o powstaniu kościoła opowiedziana przez ciocię Dorotę przy pomniku króla Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego. Po zwiedzaniu kościoła wycieczka przeszła uliczkami Inowłodza do Zamku Kazimierza Wielkiego gdzie czekała pani przewodnik. To ona oprowadziła Nas po zamku i wystawach malarskich. W ten słoneczny dzień miło było ochłodzić się w potężnych murach zamku :). Następnie przedszkolaki mogły wziąć udział w plenerowych warsztatach malarskich pt. „Zamek w oczach dziecka”. Na zakończenie wycieczki wszyscy oddali się degustacji pysznych tradycyjnych lodów inowłodzkich. Uwieńczeniem tygodnia o Krakowie było upieczenie przez wszystkich przedszkolaków iście królewskiego ciasta „Królewiec” i jego wspólna degustacja.

no images were found

Wakacyjna wycieczka do Inowłodza

no images were found

  • Warszawski tydzień

Tym razem przedszkolaki podczas wakacyjnej podróży trafiły do stolicy naszego kraju- Warszawy. Poznały legendę o Warsie i Sawie. Wspólnie z ciocią dzieci wykonały flagę Polski z ryżu oraz Syrenkę Warszawską metodą kolażu. Ciocia Kasia przedstawiła przedszkolakom prezentację multimedialną na dużym ekranie i opowiedziała o najważniejszych zabytkach oraz miejscach, które warto obejrzeć w Warszawie. Starszaki bez problemu zaznaczyły na mapie Polski: stolicę naszego kraju, miejscowość w której mieszkają, Gdańsk, Katowice oraz Zakopane. Zwieńczeniem tych niezwykle ciekawych zajęć był konkurs wiedzy o Warszawie. Najlepsi, wykazując się największa wiedzą na temat naszej zabytkowej stolicy otrzymali nagrody. Na koniec gratulacje dla wszystkich przedszkolaków i małe słodkości :)

no images were found

  •  Tydzień podhalański

Witojcie górale znad samiutkich Taterek! Tym oto hasłem rozpoczął się kolejny tydzień podróży przedszkolaków po Polsce. Cudze chwalicie swego nie znacie chciałoby się rzec, gdyż zakopiańskie zabawy przyniosły wiele radosnych chwil naszym przedszkolakom!. Jak to na dobry początek przystało dzieciaki poznały strój oraz muzykę regionalną, zasmakowały oscypka jak również próbowały go same wykonać:) Poznały legendę o dzielnym Giewoncie, spakowały plecak na wędrówkę górską, by następnie wyruszyć w podróż na Morskie Oko gdzie próbowały złowić złotą rybkę:) Kiedy już poznały górskie szlaki bez trudności wykonały makietę i mapę Tatr. Uwieńczeniem podhalańskiego tygodnia był turniej Czerwonych Juhasów i Niebieskich Flisaków, gdzie dwie drużyny konkurowały ze sobą by zdobyć słodki skarb – przepyszną Karpatkę!

no images were found

  • Tydzień pomorski

Tym razem przedszkolaki wybrały się w podróż na północ Polski, a dokładnie na Pomorze Zachodnie i Kaszuby.Głównym punktem naszej wycieczki był Gdańsk. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, dlaczego Bałtyk jest słony, poznały ciekawe miejsca, które warto odwiedzić, będąc na wycieczce w Gdańsku. Wspólnie z ciocią Anią bawiliśmy się chustą animacyjną, dzieci wcieliły się w rolę marynarzy. Rozmawialiśmy o tym jak powstają bursztyny, poznaliśmy ich wygląd i kształt. Kolejnym regionem omawianym podczas „wakacyjnego tygodnia” były Kaszuby. Dzieci dowiedziały się jak wygląda tradycyjny strój kaszubski, poznały gwarę kaszubską i z wielkim zaciekawieniem posłuchały opowieści o tym, jak Pan Bóg stworzył ten niezwykle ciekawy zakątek Polski.Zwieńczeniem zajęć o morzu był test wiedzy o Pomorzu i Kaszubach. Kilkoro z przedszkolaków otrzymało odznakę „Mistrza wiedzy o Pomorzu i Kaszubach”. Podczas wyjścia do ogrodu przedszkolnego dzieci miały za zadanie odnaleźć jak największą ilość muszli ukrytych w piaskownicy. Jedna osoba z każdej grupy: Rybek, Jeży i Żabek otrzymała w nagrodę piłkę plażową, którą z pewnością wykorzysta podczas pobytu nad morzem. Mamy nadzieję, że „tydzień pomorski” zachowa się na długo w pamięci naszych milusińskich.

no images were found

  • Tydzień śląski

no images were found

 

 

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress