Piosenka Akademii Przedszkolaka:

rybkiZajęcia dydaktyczne

 

 • Dzień Marchewki

Dziś w grupie obchodziliśmy Dzień Marchewki. W tym dniu każdy przedszkolak miał przyczepiony emblemat w kształcie tego bardzo zdrowego i pełnego witamin warzywa. Zadaniem przedszkolaków było odnalezienie zgubionej przez Kubusia marchewki. Dzieci miały okazję spróbować tego pysznego warzywa, opisywały jego wygląd i smak. Każda „Rybka” przyniosła tego dnia jedno warzywo i owoc. A wśród nich były: papryka, rzodkiewka, ogórek, marchewka, szczypiorek, banan, kiwi, jabłko, gruszka, mandarynka. Z owoców zrobiliśmy pyszną pełną witamin sałatkę . Przedszkolakom bardzo smakował taki poobiedni podwieczorek.

no images were found

 • Łąka wiosną

W ramach realizacji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda łąka wiosną. Słuchały wiersza pt. „Wiosenne spotkania”. Poznały nazwy owadów i zwierząt mieszkających na łące. Przedszkolaki miały również okazję poznać nazwy i wygląd wiosennych kwiatów. Dzieci wiedzą, że należy dbać o przyrodę. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie pracy pt. „Wiosenna łąka” z talerzyków papierowych i kolorowych kwiatuszków”.

no images were found

 • „o Kosmosie”

W ramach zajęć o Kosmosie „Rybki” wysłuchały opowiadanie D. Wawiłow „Ufo”. Poznały historię wróżki Laurencji, która podczas spaceru w parku spotkała nieznanych przybyszów z Kosmosu. Wyczerpały im się baterię, dlatego wróżka postanowiła im pomóc. Po kilku nieudanych próbach udało się wyczarować wielkie nietoperze skrzydła i puszysty lisi ogon. Latający talerz mógł wreszcie wznieść się w górę. Wszystkie ufoludki były bardzo szczęśliwe. Przedszkolaki wykorzystując chustę animacyjną zmieniły się w takich przybyszów z kosmosu, którzy odlecieli latającym, kolorowym talerzem. Dla niektórych była to wielka i zaskakująca podróż.

no images were found

 • „W świecie uczuć”

Dziś „Rybki” rozmawiały o emocjach. Dowiedziały się, co to tak naprawdę jest, po czym można poznać, że ktoś jest wesoły, zły, smutny albo gdy się boi. Przedszkolaki poznały historię Tomka Hałaska, który krzyczał i z którym nikt nie chciał się bawić, „Rybki” dowiedziały się co należy zrobić. kiedy czujemy złość. Każde dziecko opowiedziało jaki ma dzisiaj nastrój. Na koniec przedszkolaki przedstawiły swój nastrój za pomocą rysunku, Maluchy wiedza już jak radzić sobie z negatywnymi emocjami i, że na co dzień okazujemy inny, te pozytywne. W sali „Rybek” powstał również „Kącik złości” w którym znalazły się stare gazety i „balony gniotki” wykonane przez dzieci. Przedszkolaki wiedza co należy zrobić kiedy czujemy złość i znają sposoby, by ją pokonać. Świadczą o tym słowa poznanej rymowanki: „Złe emocje dziś przegonimy i tylko piękne uśmiechy na buzi zostawimy!”

no images were found

 • Woda to skarb

W ramach realizacji programu „Mamo, tato wolę wodę” „Rybki” rozmawiały o wodzie. Przedszkolaki mówiły o tym dlaczego jest ona potrzebna i do czego służy. Ciocia rozłożyła makietę przypominającą zbiornik wody, do której dzieci wkładały rybki. One też są szczęśliwe, gdy woda jest czysta, a nie zanieczyszczona. Szukając kropelek wody, maluchy wykonywały różne zadania. Rozwiązywały zagadki o wodzie. A na koniec w ciszy słuchały uspakajających odgłosów wody. Gdy kropelka wody spadła im na buźkę natychmiast otwierały oczy i dzieliły się ze wszystkimi swoimi wrażeniami. Przedszkolaki wraz z ciocią przeprowadziły również doświadczenia z wodą. Dzięki temu dowiedziały się, które produkty i artykuły mieszają się z nią, które pływają na jej powierzchni a które nurkują na dno. Dzieci badały również jej smak, kolor i zapach oraz dowiedziały się skąd biorą się bąbelki. Obejrzały teatrzyk pt „Chora rzeka” a na koniec miały za zadanie rozwiązać test, który sprawdzał ich wiedzę na temat wody :) Woda to skarb! każda „Rybka” już o tym wie :)

no images were found

 • Bezpieczeństwo na co dzień

W ramach realizacji programu bezpieczne przedszkole „Rybki” poznały sytuacje zagrażające niebezpieczeństwu. Oglądając ilustracje i plansze musiały zdecydować, które zachowania są prawidłowe, a które nie. Przedszkolaki obejrzały historyjkę o przygodach dwóch kolegów, którzy nie słuchając rodziców wybrali się na wycieczkę rowerową. Niestety jeden z nich miał wypadek. Na szczęście szybko udzielono mu pomocy. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawie ruchowej „Czerwone światło, zielone światło”

pobierz zdjęcia

no images were found

 • „Gimnastyka to zabawa, ale także ważna sprawa

bo to sposób jest jedyny żeby silnym być i zwinnym”

Takie hasło przyświecało „Rybkom” w podczas realizacji tematu tygodnia. Dzieci poznały różne sposoby aktywnego spędzania wolnego czasu. Miały także możliwość przejścia przez tor przeszkód, a także pogimnastykowały się. Maluchy wiedzą już teraz, że…

„Trzeba ćwiczyć- nie ma rady!

To dla zdrowia i urody niezawodne są metody”

no images were found

 • „Wiosna”

„Dzisiaj mi wesoło, bo przybyła wiosna,

a ta nasza wiosna bardzo jest radosna”

Takimi słowami „Rybki” przywitały nadchodzącą niedługo porę roku. Maluchy poznały pana Bociana, który napisał do dzieci list, że tęskni za nimi i chciałby wrócić już z ciepłych krajów. Przedszkolaki zaśpiewały mu piosenkę „kle, kle, boćku”. „Rybki” dowiedziały się jak powstaje kolor zielony, bo to przecież kolor Pani Wiosny. Maluchy chętnie opowiadały jak wygląda Wiosna i odliczają już dni do jej przyjścia.

no images were found

 • Poznajemy zawody- wizyta pani rehabilitantki- mamy Bartusia

W ramach zajęć dydaktycznych „Poznajemy zawody” odwiedziła nas mama Bartusia, która jest rehabilitantką. Jak wiadomo zawód ten wymaga siły fizycznej dlatego często wykonywany jest przez mężczyzn ale jak widać kobiety też świetnie go wykonują. Nasz gość opowiedział Nam o swojej ciekawej pracy. Mam Bartusia przyniosła specjalny stół, który jest niezbędny w fachu który wykonuje. Maluchy miały okazję zobaczyć jak wygląda specjalistyczny masaż a nawet go zażyć :) Wszystkim bardzo podobał się ten sposób odpoczynku i relaksacji. Maluszki wypoczęte mogły wrócić do zabawy w sali. Serdecznie dziękujemy mamie Bartusia za przybycie do naszej Akademii.

no images were found

 •  Gdzie mieszkają dźwięki

Na zajęciach „Rybki” poznały różne instrumenty muzyczne min. trąbkę, gitarę, fortepian, saksofon oraz skrzypce. Miały okazję spróbować gry na gitarze elektrycznej. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania „O trębaczu z Wieży Mariackiej” i dowiedziały się jaka jest historia krakowskiego hejnału. Wspólnie bawiliśmy się przy piosence „Jestem muzykantem konszabelantem” w trakcie której dzieci naśladowały grę na znanych instrumentach. Na koniec maluchy wykonały pracę plastyczną pt. „Gitara”. Ozdobiły ją paluszkami zamoczonymi w farbie. Każda „Rybka” teraz wie gdzie dźwięk chowa się :)

no images were found

 •  Poznajemy zawody

Podczas realizacji zajęć dydaktycznych „Rybki” poznały różne zawody. W prowadzeniem do tematu zajęć był wiersz pt. „W krainie różnych zawodów” Podczas słuchania dzieci dowiedziały się, że istnieją profesje, które wykonywane są zarówno przez kobiety jak i mężczyzn np. policjant/policjantka, kucharz/kucharka. pielęgniarz/pielęgniarka, fryzjer/fryzjerka. Nasze przedszkolaki świetnie znają nazwy zawodów i opowiedziały, czym na co dzień zajmują się ich rodzice. Na zakończenie „Rybki” miały za zadanie przykleić na szarym papierze obok postaci kobiety i mężczyzny odpowiednie ilustracje z zawodami. Poszło im znakomicie Brawo!

no images were found

 •  Robimy zakupy

W ramach tematu tygodnia zajęć dydaktycznych „Rybki” wraz ze swoimi ciociami wybrały się do pobliskiego sklepu. Maluchy mogły zaobserwować na czym polega praca ekspedientki. Pani ekspedientka pokazała nam wagę, kasę fiskalną….okazało się że to tam wskakują ceny naszych zakupionych produktów, po to by wiedzieć ile należy łącznie zapłacić, Podczas „zwiedzania” sklepu dzieci miały możliwość obejrzenia wielu regałów na których znajdowały się produkty posegregowane według przeznaczenia. Mieliśmy również okazję przypomnieć sobie zasady poprawnego zachowania oraz stosowania form grzecznościowych. Na koniec naszej wycieczki ciocia,  w nagrodę za bardzo ładne zachowanie w sklepie kupiła przedszkolakom żelki.

no images were found

 • Jak prawidłowo zachować się przy stole

„Rybki” na zajęciach dydaktycznych obejrzały pokaz prawidłowego nakrycia stołu, Dzieciaczki opowiedziały cioci, jak pomagają mamie w przygotowaniu domu na przyjście gości. Potem wspólnie nakryliśmy „przedszkolny stolik”, położyliśmy prawidłowo sztućce, rozłożyliśmy nasze smakołyki i rozpoczęliśmy „przyjęcie” :). Zwieńczeniem tych zajęć była inscenizacja wiersza T. Śliwiaka pt. ” Łyżka i widelec”, którą Rybki obejrzały z wielką uwagą i zainteresowaniem. Brawo! przedszkolaki wiedzą jak prawidłowo zachować się przy stole, jak rozłożyć sztućce oraz potrafią je nazwać :)

no images were found

 • Jesteśmy samodzielni w kuchni

W ramach tematu tygodnia Rybki poznały przedmioty wykorzystywane w pracach kuchennych, dowiedziały się również do czego są one wykorzystywane. Wspólnie  ze swoimi ciociami wybrały się do przedszkolnej kuchni, by móc z bliska przyjrzeć się jej wyposażeniu. Ciocia Marzenka opowiedziała czego potrzebuje do swojej pracy. Naszym maluchom bardzo podobała się taka „poranna wycieczka”. Zwieńczeniem zajęć był wspólny taniec przy piosence ” Z mamą w kuchni”.

no images were found

 • „Choinka”

W ramach tematu tygodnia „Rybki” obejrzały obrazki o tematyce świątecznej i zimowej, miały okazję wziąć do ręki i obejrzeć prawdziwą  gałązkę choinki. Przedszkolaki zaśpiewały wspólnie z ciocią piosenkę pt. „Stoi tu choinka”. Czuć że wielkimi krokami zbliża się świąteczny czas :)

no images were found

 • „ptaki są głodne”
W ramach tematu tygodnia Rybki poznały różne ptaki. Dowiedziały się, że niedługo nadejdzie zima i trzeba będzie je dokarmiać by nie były głodne. Przedszkolaki wiedzą jakie odgłosy wydają ptaszki i potrafią je naśladować. Razem z ciocią zaśpiewały ptaszkom piękną piosenkę. Przedszkolaki tak jak ptaszki „fruwały” i „dziobały” ziarenka z karmnika. Na koniec zajęć ozdobiły kolorowymi piórkami ptaszka wykonanego z papierowego talerzyka.

no images were found

 •  „Urządzenia w moim domu”

„Żelazko jest dobre, ma gorące serce.

Chętnie biega tam i z powrotem po ścierce,

z zapałem prasuje bluzki, spódnice, spodnie i koszule,

biega posłusznie po piżamie bo bardzo lubi pomagać mojej mamie.”

„Rybki” poznały zasadę działania żelazka, a także miały możliwość samodzielnego sprawdzenia czy, prawidłowo wykonują czynności związane z prasowaniem. Zadanie to okazało się nie lada wyzwaniem zarówno dla dziewczynek jak i chłopców! :)

no images were found

 •  Wiemy jak dbać o codzienną higienę

W ramach tematu tygodnia Rybki rozmawiały o konieczności codziennego mycia rąk. Dowiedziały się także, jakie są zagrożenia wynikające z braku zabiegów higienicznych. Ciocia Ania opowiedziała o swojej  „porannej przygodzie” ze zmianą koła w aucie. Przedszkolaki podpowiedziały jej co należy zrobić, gdy ma się brudne ręce. Na koniec z uwagą i w skupieniu obejrzały przedstawienie pt. „Ania brudasek”.

no images were found

 • Owoce smaczne i zdrowe

Pod takim hasłem odbyły się zajęcia w najmłodszej grupie – Rybki. Przedszkolaki wraz ze swoimi ciociami poznały właściwości odżywcze owoców, rozwiązały zagadki składały owocowe puzzle. Specjalnym gościem w tym dniu była pacynka Bratek, która opowiadała dzieciom bajkę o tym, jak zostać mistrzem w liczeniu małych i dużych owoców.

no images were found

 • „Nadeszła Jesień”

Pani Jesień przyniosła „Rybkom” dary : kasztany, żołędzie w śmiesznych czapeczkach, czerwoną jarzębinę i różnokolorowe liście. Maluchy zaśpiewały Pani Jesieni piosenkę „Szumi las” ozdobiły jej piękną suknie, zrobiły dla gościa jesienne bukiety.

no images were found

 • „Na straganie…”

W ramach tematu tygodnia grupa „Rybki” obejrzała teatrzyk pt. „Na straganie”. Dzieci poznały nawy warzyw i dowiedziały się co można z nich ugotować. Wspólnie z ciocią ugotowały zupę z warzyw śpiewając przy tym piosenkę pt. „Zupa Romana”.

no images were found

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress